Skalné obydlia sú jednou z 11 rezervácií ľudovej architektúry na Slovensku. Nachádzajú sa v malej hontianskej dedinke Brhlovce v levickom okrese. Podľa miestnej tradície vznikali ešte za čias tureckých výbojov a prvýkrát o nich písal vo svojich Notitiach v roku 1742 Matej Bel.
Skalné obydlia v brhlovskej Šurde a Dolinke boli za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry vyhlásené uznesením slovenskej vlády č. 272 v roku 1983. Správou rezervácie bolo poverené Tekovské múzeum v Leviciach, ktoré sprístupnilo verejnosti expozíciu ľudového bývania v usadlosti č.142, kde ešte do roku 1988 žila rodina Ladislava Homoľu. Usadlosť má konci dvora vysekané do skaly priestory až v dvoch podlažiach. Po stranách dvora stoja z kameňa vymurované domy. Pôvodne tu žili až tri rodiny na spoločnom dvore. Obytné miestnosti domov (pitvor, kuchyňa a izba) aj letná kuchyňa sú v skale zariadené tak, aby hodnoverne priblížili atmosféru živej domácnosti a ukázali vývoj bytovej kultúry obyvateľov Brhloviec i širšieho regiónu Tekova a Hontu.
Za záchranu, obnovu a ďalšie adekvátne využitie tejto výnimočnej pamiatky ľudového staviteľstva dostalo Tekovské múzeum v roku 1993 pre svoju trvalú expozíciu Skalné obydlia v Brhlovciach medzinárodné ocenenie – bronzovú plaketu EUROPA NOSTRA.
Priložené fotografie